Sensory w lampach LED typu High Bay

Mamy już kilka wpisów o źródle światła SHB-e40 oraz lampie SHB-L, ale do tej pory nie wspominaliśmy o wersji z sensorami ruchu i światła dziennego.

Zanim jednak przejdziemy dalej, od razu muszę wspomnieć o bardzo często stereotypowym postrzeganiu sensorów: „ja nie potrzebuję, żeby mi tu lampy ciągle gasły i się zapalały”. Nic z tych rzeczy! Profesjonalne wykorzystanie sensorów w obiektach przemysłowych nie na tym polega….

Oferujemy dwie wersje tej lampy z sensorami: radiowy sensor ruchu + czujnik zmierzchowy światła (-r) oraz sensor podczerwieni + sensor światła (-c). W obu przypadkach system możemy dostosować do naszych potrzeb, z tym że wersja -c wyposażona jest w oprogramowanie dające bardzo szerokie możliwości sterowania.

Sterowanie lampami SHB odbywa się bezprzewodowo i nie wymaga modernizacji instalacji elektrycznej, czyli nie potrzebujemy okablowania 5-ciożyłowego. Informacja często pomijana, a jednak z punktu widzenia nakładów bardzo istotna i niejednokrotnie determinująca decyzję: z sensorami, czy bez.

Wracamy do meritum. Funkcją sensorów, w naszym rozumieniu, jest DOSTOSOWANIE natężenia do potrzeb obiektu. Przykładowo uzupełnienie natężenia światła o 200 lx, do naturalnego źródła (świetliki), celem uzyskania zgodnie z normą (komfortem pracy) wymaganych np. 500 lx. Załóżmy, że dzięki naszej lampie uzyskujemy na płaszczyźnie roboczej maksymalnie 600lx. Jej moc 150W. W pewnym uproszczeniu możemy przyjąć więc 67% oszczędności zużycia prądu! Porównujemy do lampy bez sensorów – którą przy naturalnym natężeniu światła 300 lx musielibyśmy włączyć. To nie koniec. Zachmurzyło się i trzeba uzupełnić 400 lx, ale po jakimś czasie wyszło słońce i lampy mogą zgasnąć… tylko kto co chwilę patrzy w świetliki? albo biega z luksomierzem? a jak zaraz się znów zachmurzy?

„Niewidoczna” praca sensorów to oszczędności rzędu nawet 70% energii, ale również kilkukrotne wydłużenie żywotności lampy LED! Zapewnia to nie tylko długoletni spokój, ale także rekompensuje wyższą cenę takiego rozwiązania.

Więcej interesujących informacji podajemy na kontach twitter oraz LinkedIn ale jeżeli planujesz modernizację, to zdecydowanie proponuję kontakt bezpośredni: info@schahlled.pl

About the author: Piotr Jagiello